۴ تمرین دقت گلزنی مخصوص مهاجم فوتبال

4 تمرین دقت گلزنی مخصوص مهاجم فوتبال

هر بازیکن فوتبال و به خصوص مهاجم فوتبال وقتی در شرایط خوب گلزنی قرار می گرد انتظار می رود تیم را به گل برساند، اگر مهاجم و هر بازیکن در پست های دیگر فرصت ها را از دست بدهد ممکن است تیم در خطر باخت قرار گرفته و مربی به او بازی کمتری بدهد، شما با استفاده از این ۴ تمرین دقت گلزنی که از تمرین مهاجم فوتبال می توان به حاسب آورد می توانید تمام کننده گی خود را بالا برده و احتمال گلزنی را بیشتر کنید.

ما همیشه از گل های به ظاهر ساده ای که بازیکنان خوب مانند مسی و رونالدو می زنند تیم خود را به برتری در مسابقات می رسانند، شگفت زده می شویم. درست است که استعداد در فوتبال خیلی مهم است و این دو بازیکن از کودکی استعداد استثنایی از خود نشان دادند. اما آنچه امروز آنها را به جایی رسانده است که سخت کوشی ، فداکاری و اعتماد به نفس نسبت به خود هستند.

ما قبلا در مطلبی خصوصیات یک مهاجم خوب را گفته بودیم، وظیفه ی اصلی یک مهاجم فوتبال گلزنی است، مربی وقتی بازیکنی را در پست فوروارد قرار می دهد انتظار دارد از کوچکترین فرصت ها گل بسازد، بنابراین تمرین دقت گلزنی برای مهاجم ضروری بوده و تمرین مهاجم فوتبال محسوب می شود ولی خب این دلیل نمی شود بازیکنان در پست های دیگر تمرینات دقت شوت را انجام ندهد. چرا که هر بازیکنی ممکن است در شرایط خوب گلزنی قرار بگیرد، به همین دلیل است که مدافعانی را دیده ایم که چه فرصت های خوبی را از دست داده اند. پس این تفکر غلط را کنار گذاشته و در هر پستی هستید این ۴ تمرین دقت گلزنی را انجام دهید.

چند خط بالاتر درمورد اهمیت استعداد صحبت کردیم، هنوز هم اگر نمی دانید استعداد فوتبال دارید یا نه، توصیه می کنیم مطلب استعدادیابی در فوتبال چگونه است را مطالعه کنید، اما یادمان باشد استعداد بدون تلاش و سخت کوشی به جایی نخواهد رسید چرا که سخت کوشی وقتی استعداد سخت کار نکند ، استعداد را شکست می دهد. یعنی شخص بدون استعداد با سخت کوشی بالا موفق تر از شخص با استعداد بدون تلاش است. باید این نکته طلایی را بدانیم که هدف گیرهای عالی متولد نمی شوند، ساخته می شوند.

خب به ادامه بحث خودمان یعنی تمرین دقت گلزنی بپردازیم، بازیکنی که به سمت دروازه شوت می زند علاوه بر اینکه باید یک ضربه خوب به سمت دروازه بزند باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

• درک سریع و آگاهی از آنچه در زمین اتفاق می افتد
• توانایی تصمیم گیری سریع و درست. زمان دویدن ، شوت یا دریبل زدن.
• امتیاز دادن به هر فرصت بدست آمده، که منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود.
• توانایی کنار آمدن با شرایط استرس زا

تمرین۱- شوت به یک توپ ثابت

همان طور که در شکل زیر می بینید بازیکن با یک توپ یک حرکت کوتاه از مانع زرد به قرمز داشته و سپس شوت به دورازه کوچک، البته توپ ها می تواند ساکن کنار مانع نیز باشد تا بازیکن به توپ شوت زده و سراغ توپ دیگر که روبروی دروازه بزرگ قرار دارد حرکت کند و سپس به محدود بین مخروط ها و تیرهای دروازه شوت بزند.

تمرین دقت گلزنی شوت به توپ ثابت
این دروازه های کوچک و شوت بین مخروط های گذاشته شده کنار دروازه بزرگ می تواند دقت گلزنی بازیکن را بالا ببرد.

تمرین۲- شوت بعد از دریبل

مانند شکل زیر بازیکن بعد از عبور از مانع اول تا مانع بعدی با توپ حرکت دریبل مثلا پا عوض کردن را انجام می دهد سپس به سمت دروازه و محدوده بین مخروط و تیرک شوت می زند و سپس خود بازیکن به دنبال توپ رفته و همین حرکت تکرار می شود.

تمرین دقت گلزنی شوت بعد از دریبل

دقت کنید در این تمرین نیز مانند تمرین اول از هر سمت باید با پای مناسب شوت به سمتی از دروازه که دقیقا رو بروی شما قرار دارد بزنید.

تمرین۳- شوت بعد از دریبل مورب

دقیقا به صورت شکل که می بینید این تمرین همانند تمرین ۲ انجام می شود با این تفاوت که بازیکن به صورت مورب با توپ حرکت کرده و یک دریبل دلخواه را انجام داده و به سمت مخروط و تیرک شوت می زند.

تمرین دقت گلزنی شوت بعد از دریبل مورب

توجه کنید اگر می خواهید تمرین سخت شده و یا متفاوت باشد می توانید فاصله مخروط ها با تیرک ها را کمتر کرده و هنگام شوت زدن ، زمینی و هوایی شوت بزنید.

تمرین۴- شوت بعد از دریبل و چرخش

لطفا هر تمرین رو مثل شکل خود تمرین انجام دهید، در شکل زیر می بینید که بازیکن باید در یک مسیر به یک سمت خود حرکت کرده و بعد از انجام دریبل با یک چرخش کنار مانع به سمت دروازه شوت بزند.

تمرین دقت گلزنی شوت بعد از دریبل و چرخش

این چرخش باعث می شود شوت به سمت دروازه با ۳ تمرین قبل متفاوت باشد و بازیکن از سمت چپ با پای راست شوت بزد و از سمت راست با پای چپ شوت بزند، شکل خوب توضیح می دهد.

چه بازیکنانی از تمرین دقت گلزنی استفاده کنند

خب همان طور که این ۴ تمرین را دیدیم متوجه شدیم تمرینات خیلی ساده انجام می شنود پس بازیکنان از سن ۸ تا ۱۲ سال و افراد مبتدی می توانند از این تمرینات استفاده کنند با این حال بازیکنان حرفه ای و بزرگسالان نیز از این چنین تمریناتی استفاده می کنند.

این ۴ تمرین دقت گلزنی از تمرین مهاجم فوتبال به حساب می آیند ولی هر مربی برای تمام بازیکنان خود در پست های مختلف از تمرینات دقت شوت زنی استفاده خواهد کرد، پس شما نیز در هر پستی هستید می توانید از این تمرین ها استفاده کنید به خصوص اگر در پست مهاجم بازی می کنید.

بعد از گذشت چند جلسه تمرین وقتی که مهارت شما در دقت شوت بالا رفت، می توانید با استفاده از حریفان ، فشار زمان و رقابت های پیشرفته تر ، تمرین دقت گلزنی و شوت به سمت دروازه را تمرین کنید و سطح تمرینات خود را بالاتر ببرید.

پست های مرتبط

پیام بگذارید