کشیدگی همسترینگ و آسیب عضلات پشت ران

کشیدگی همسترینگ و آسیب عضلات پست ران

هر فوتبالیست و ورزشگاری که دوندگی زیادی دارند ممکن است دچار آسیب دیدگی کشیدگی همسترینگ شود. متاسفانه، کشیدگی همسترینگ متداول و خیلی دردناک است.

در این مطلب شما را بیشتر با همسترینگ آشنا کرده و می گوییم که چه زمانی احتمال کشیدگی همستریگ پشت ران وجود داشته و مدت زمان و راه های درمان این آسیب دیدگی چگونه است.

همسترینگ چیست؟

همسترینگ زردپی است که در پشت زانو قرار گرفته، یک زردپی منفرد نیست، بلکه گروهی است که از چهار عضله تشکیل شده است که تا پشت ران شما کشیده شده‌اند. این عضلات به شما کمک می‌کنند پای خود را از ناحیه زانو خم کنید.

هنگام کشیدگی همسترینگ، یک یا چند عضله از این گروه عضلات بیش از حد کشیده می‌شوند. حتی ممکن است این عضلات تا حد پارگی پیش بروند. احتمال بروز این نوع آسیب‌دیدگی در ورزش‌هایی که مجبورید بیش از حد بدوید و یا بالا و پایین بپرید یا سریع بدوید و یک‌دفعه متوقف شوید، بیشتر است.

چه زمانی احتمال کشیدگی همسترینگ در وجود دارد

۱-اگر قبل از شروع ورزش، بدن خود را به خبی گرم نکرده‌ باشید. عضلات روی ران‌تان (عضلات چهار سر) سفت شده‌اند، چون این عضلات لگن شما را جلو کشیده و سبب سفت شدن همسترینگ می‌شوند.

۲-عضلات سرینی‌تان ضعیف هستند. عضلات سرینی و همسترینگ با هم کار می‌کنند. اگر عضلات سرینی شما ضعیف باشند، بیشتر فشار به عضلات همسترینگ وارد شده و این عضلات دچار کشیدگی خواهند شد.

کشیدگی همسترینگ چه حسی دارد؟

اگر کشیدگی متوسط همسترینگ، رخ دهد زیاد درد ندارد. اما اگر کشیدگی شدید باشد خیلی دردناک خواهد بود ؛ تا اندازه‌ای که ممکن است دیگر نتوانید راه بروید یا روی پای خود بایستید. بدن سازی و آمادگی جسمانی در فوتبال تاثیر زیادی در جلوگیری از رخ دادن مصدومت همستریگ پا دارد.

نشانه های کشش عضلات همسترینگ

احساس درد شدید و ناگهانی حین تمرین یا بازی همراه با حس پاره شدن یا خالی رفتن پا.
احساس درد در پشت ران و باسن هنگام راه رفتن، صاف کردن پا یا خم کردن آن.
احساس شکستگی،کوفتگی و کبودشدگی.
برای تشخیص کشیدگی عضله های همسترینگ، دکتر یا فیزیوتراپ یک معاینه پزشکی کامل انجام خواهد داد. و سوالاتی که آسیب دیدگی به چه صورت رخ داده است خواهد پرسید.

عضله های همسترینگ ران و پشت پا

درمان کشیدگی کشاله یا همستریگ پشت ران

خوشبختانه، کشیدگی های متوسط یا جزئی کشاله معمولا خود‌به‌خود و مدتی استراحت بهبود می‌یابد. فقط باید کمی صبر کنید. برای اینکه سریع تر بهبود پیدا کنید می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

به پایتان بیشتر استراحت بدهید. وزن اضافی روی پایتان نیندازید. اگر دردتان خیلی شدید است، ممکن است تا زمان بهبودی کامل، ازعصای زیر بغل استفاده کنید. از دکتر یا فیزیوتراپ خود در این باره مشورت بگیرید.

برای کاهش درد و تورم پایتان را با یخ ماساژ دهید. هر سه چهار ساعت به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و تا دو الی سه روز یا تا زمانی که درد بهبود یابد، این کار را انجام دهید.

پایتان را ببندید. از یک باند کشی برای بستن دور پایتان استفاده کنید تا شدت تورم را کم کند. وقتی نشسته‌اید یا خوابیده‌اید، زیر پایتان یک بالش قرار دهید تا بالاتر قرار بگیرد.

از مسکن‌های ضد التهاب استفاده کنید. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از قبیل ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا ناپروکسن (الیو، ناپروسین) می‌‌توانند به بهبود درد یا تورم کمک کنند. با این حال، ممکن است این داروها عوارض جانبی داشته باشند، از قبیل خطر خونریزی و جراحت. این داروها فقط باید در کوتاه‌مدت استفاده شوند، مگر اینکه پزشک چیز دیگری برایتان تجویز کرده باشد. حتما حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

اگر دکتر یا فیزیوتراپ تمرینات کششی و تقویتی را تجویز کرده است به خوبی و به آرامی انجام دهید. یکی از راه‌های مقابله با کشیدگی همسترینگ این است که عضلات همسترینگ خود را از طریق ورزش تقویت کنید.

در موارد حاد که عضلات دچار پارگی شده‌اند، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید. جراح عضلات را دوباره به هم متصل می‌کند تا کامل ترمیم شوند.

مدت زمان درمان مصدومیت همستریگ

دوره مصدومیت این عارضه به این بستگی دارد که همسترینگ شما تا چه حد آسیب دیده باشد. توجه داشته باشید که زمان مصدومیت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اگر احساس می‌کنید در حال بهبود یافتن هستید، باید روی همسترینگ خود بیشتر کار کنید. البته نباید به آن فشار بیاورید. به عنوان مثال، اگر اهل دویدن هستید، می‌توانید در استخر راه بروید. هر کاری که می‌خواهید بکنید، نباید عجله به خرج دهید و لزومی ندارد حتما مثل قبل تمرین کنید، آرام آرام تمرینات را شروع کنید.

پست های مرتبط

پیام بگذارید