۳ تمرین یک در مقابل یک فوتبال

3 تمرین یک در مقابل یک فوتبال

یکی از تمریناتی که می تواند تکنیک های فردی بازیکن را بهبود ببخشد تمرین یک در مقابل یک است، مربیان خوب سعی می کنند در جلسه تمرینی خود برای تیم از این نوع تمرین استفاده کنند، یک در مقابل یک در واقع اصولا به گونه ای است که هر دو بازیکن می توانند نقش های یکسان و غیر یکسانی داشته باشند، مثلا هر دو وقتی با یک دیگر مبارزه می کنند نقش دفاع و حمله را داشته و یا یکی نقش مهاجم و دیگری نقش مدافع را به خود بگیرد.

این به نوع تمرین و خواسته مربی بستگی دارد، همیشه سعی کنید با بازیکنان هم سطح خود تمرین یک در مقابل یک فوتبال را انجام دهید و اگر مربی هستید حتما دو بازیکن با سطح یکسان را در این تمرین به چالش بکشید.
در این مطلب ما ۳ تمرین یک در مقابل یک را به شما ارائه می دهیم که همین ۳ تمرین می تواند با تغییر نیز انجام شده و تمرینات با تنوع بیشتری انجام شود که در ادامه می توانید این تمرینات را مشاهده کنید.

تمرین۱: یک در مقابل یک ، مبارزه

در این تمرین یک در مقابل یک بازیکنان در دو سمت پشت مانع های آبی قرار گرفته و زمانی که مربی یک توپ را به سمت میدان مبارزه می زند ، هر دو بازیکن به سرعت به سمت توپ حرکت می کنند و سعی می کنند به دروازه های چهار سمت میدان گل بزنند. ( اگر دروازه های کوچک ندارید می توانید از دو مانع برای درست کردن دروازه استفاده کنید) فقط توجه کنید که طبق تصویر زیر ، بازیکنی که زرد پوشیده حق گل زدن به دروازه بالا و سمت راست ، و بازیکنی که قرمز پوشیده باید به دروازه پایین و سمت چپ گل بزند) . وقتی که هر یک از بازیکنان امتیاز گرفتند یا بیشتر از ۳۰ ثانیه طول کشید ، تمرین تمام می شود.

تمرین یک در مقابل یک ، مبارزه

نکات مربیگری
شما می توانید بازیکنان را به صورت تیم در بیاورید و امتیاز ها را جمع کنید تا در تمرین یک در مقابل یک، یک چالش تیمی را داشته باشید.
بازیکنان در این تمرین که خاصیت تمرین یک در مقابل یک فوتبال است، با یک دیگر وارد مبارزه می شوند این تماس فیزیکی می تواند حتی قبل از رسیدن به توپ و در زمان دویدن باشد.
وقتی مربی تمرین را با یک پاس شروع می کند، می تواند به یک بازیکن کمک کند یا سخت بگیرد، مثلا توپ را به سمت بازیکن زرد پاس دهد چون می خواهد توان حمله بازیکن زرد و دفاع بازیکن قرمز را بسنجد.
این مربی است که زمان تمرین را مشخص می کند، او می تواند زمانی مشخص کند و یا فقط اجازه دهد بازیکن دو یا سه بار به سمت هدف شوت بزند.

ایجاد تغییر در تمرین
همان طراحی وجود دارند. با این تفاوت که بازیکنان از سمت مقابل شروع می کنند( در شکل زیر مشاهده می کنید ). مربی توپ را پاس می دهد و هر دو بازیکن شروع به دویدن و مبارزه می کنند. بازیکنان زرد روی دروازه بالا و سمت راست و بازیکنان قرمز در دروازه های پایینی به سمت چپ به می توانند گل بزنند. این تغییر باعث می شود، بازیکنان فضای بیشتری برای استفاده از بدن خود داشته باشند تا بتوانند نزدیک به بازیکن مقابل به سمت توپ حرکت کنند.

تمرین یک در مقابل یک ، مبارزه با تغییر

تمرین۲: یک در مقابل یک ، حمله و دفاع هم زمان

در این تمرین یک در مقابل یک زمین بازی را به یک مربع با ضلع ۲۰ متری تقسیم می شود ، بازیکن A و B رو در روی هم قرار می گیرند و به یکدیگر نگاه می کنند. در مقابل هر بازیکن یک توپ با فاصله ۷ متر قرار دارد، همان طور که در شکل زیر می بنید در امتداد توپ ها دو مخروط با فاصله ۱ متری قرار دارد و ۴ دروازه که با استفاده از مانع ها به عرض ۲ متر ایجاد شده است.

هر دو بازیکن با سوت مربی یا یک پرش انجام می دهند که ناگهان A(1) بدون دستور مربی شروع به دویدن می کند و تا اینکه A(1) به یکی از دو توپ به دلخواه خود می رسد، B(1) به دویدن A(1) واکنش نشان می دهد و سعی می کند سریعتر به توپ برسد.
A(2,3) سعی می کند روی یکی از دروازه ها گل بزند، B(2) سعی می کند دفاع کرده و از این حمله جلوگیری کند.
بازیکنانی که پشت سر هر گروه صف کشیده اند این تمرین را انجام می دهند و بعد از یک دور کامل گروه های یک دیگر را عوض می کنند.

تمرین یک در مقابل یک ، حمله و دفاع هم زمان

ایجاد تغییر در تمرین
شما می توانید به بازیکنان بگوئید که مخروط نزدیک به توپ را دور بزنند و یا به عبارتی دریبل کنند یا بازیکنان در زمان شروع می توانند به جای پرش، حرکت شنا را انجام دهند و یا زانو خم به سمت یک دیگر بایستند و.. .

تمرین۳: یک در مقابل یک ، تاکتیکی با یار کمکی

در این تمرین یک در مقابل یک شما می توانید زمین تمرین را به صورت مربع ۲۰ در بیست و یا مستطیل ۱۰ در ۲۰ طراحی کنید، دو دروازه استاندارد با دروازه بان ها را در دو سمت قرار دهید . بازیکنانی که در حاشیه زمین بازی می کنند دو بازیکن خنثی هستند.

بازیکنان A و B که تمرین یک در مقابل یک را انجام می دهند برای رسیدن به گل می توانند با دو بازیکن بی طرف که در کنار زمین هتسند بازی کنند، همان طور که در شکل زیر می بینید توپ از دروازبان شروع می شود، او با بازیکن A بازی کرده و بازیکن از یار کمکی خود استفاده می کند، یار کمکی فقط می تواند تیک ضرب به A پاس بدهد، A با دریافت پاس به سمت دروازه شوت می زند، حال همین کار را بازیکن B با دو یار کمکی می تواند انجام دهد، بعد از یک دقیقه ، بازیکنان بی طرف موقعیت خود را با بازیکنان میدان عوض می کنند.

تمرین یک در مقابل یک ، تاکتیکی با یار کمکی

نکات مربیگری
حتما میان تمرین زمان استراحت را داشه باشد و نقش بازیکنان را در این تمرین به طور منظم تغییر دهید، از بازیکنان بخواهید حالت بدنی خود را حفظ کرده و از فضا های آزاد استفاده کنند.
بازیکنان بلافاصله بعد از پاس دادن به بازیکن کنار زمین باز شوند و بازی هوشمندانه و تاکتیکی را انجان داده و از کل قسمت زمین تمرین استفاده کنند.

به انتهای این مطلب رسیدیم امیدوارم تمرینات یک در مقابل یک همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم با هدف افزایش قدرت دریبل، دفاع و… انجام می شوند، از مهم ترین اهداف این نوع از تمرینات قرار گرفتن بازیکن در شرایط مسابقه است، بازیکنی در دوئل های یک در مقابل یک پیروز است که بتواند از هر دو پا به خوبی استفاده کند، اگر پای چپ یا راست ضعیفی دارید پیشنهاد می کنم مطلب تقویت پای غیر تخصصی در فوتبال را بخوانید، ما در این مطلب نحوه تقویت پای ضعیف را گفته و یک روش عالی برای شما قرار داده ایم.

پست های مرتبط

پیام بگذارید