۳ تمرین مبتدی دروازبانی

3 تمرین مبتدی دروازبانی

هر دروازبان خوب باید توانایی بالایی در کار با توپ و بازی با پا داشته باشد، تمرین مبتدی دروازبانی از ابتدایی ترین تمرین هایی هستند که مهارت های ابتدایی را به هر دروازبان می دهند، دروازبان ها می توانند شروع کننه حمله باشند و با پاس های بلند و دقیق تیم را در موقعیت حمله قرار بدهند، از طرفی باید بتوانند توپ های زمینی و هوایی که به سمت دروازه ارسال و یا شوت زده می شود را در یک مرحله دریافت کنند.

در این مطلب ما ۳ تمرین مبتدی دروازبانی را که به مهارت استفاده از پا و دریافت توپ در شرایط مختلف کمک می کند را ارائه می دهیم، اگر به پست دروازبانی علاقه دارید و دروازبانی را به تازگی شروع کرده اید توصیه می کنم مطلب چگونه دروازبان خوبی شویم را بخوانید و از تمرینات این مطلب استفاده کنید.

۱- تمرین دقت و هدف گذاری در پاس

شاید در یک مسابقه زمان کمی توپ زیر پای یک دروازبان باشد، ولی از همین مدت کم باید بتواند بهترین استفاده را داشته باشد، در پاس دروازبان مخصوصا اگر بلند باشد دقت پاس مهم است، پاس دقیق می تواند تیم را در شرایط خوب حمله و ضد حمله قرار بدهد. ما در تمرین اول سعی داریم این دقت را در شما عزیزان افزایش دهیم.

تمرین دروازبانی دقت و هدف گذاری

در این تمرین شما مانع ها را به این شکل چیده و چهار بخش جدا جدا درست می کنید، قبل از شروع ضربه ، مربی شماره قسمت هدف را به دروازه بان می گوید، اگر خودتان تمرین می کنید می توانید به نوبت به هدف ها ضربه بزنید، ضربه دقیقاً در بخشی که توسط مربی نشان داده شده است باید فرود بیاید.

این یک تمرین مبتدی دروازبانی است و رقابت بین دروازه بان های تیم است ولی مربی می تواند از بازیکنان دیگر برای کنترل توپ در محوطه هدف ها استفاده کند، دروزبان باید آموزش ببیند که شدت ضربه و نوع شوت به توپ به چه اندازه در هدف گیری و دقت پاس یا شوت موثر خواهد بود.

فاصله دروازبان از مانع ها و اندازه این چهار محوطه هدف، می تواند بزرگ یا کوچک بنا به مهارت دروازبان باشد، اگر تمرین مبتدی دروازبانی را می خواهید بهتر است فاصله را کم و اندازه محوطه را بزرگ کنید، برعکس دروازبان های با مهارت و حرفه ای می توانند فاصله را بیشتر و محوطه هدف ها را کوچک کنند.

۲- تمرین دریافت روی زمین

دراین تمرین نیاز به بار کمکی دارید اگر مربی هستید می توانید از دو دروازبان استفاده کنید، اگر به صورت انفرادی تمرین می کنید می توانید از یار کمکی و یا یک دیوار استفاده کنید، ما اینجا تمرین دوم از ۳ تمرین مبتدی دروازبانی را با دو دروازبان شرح می دهیم ، هر دو دروازه بان باید توپ را با دست دقیقاً به طرف هم دیگر روی زمین ارسال کنند. در اینجا یک دروازبان نیم خیز توپ را جم می کند و دروازبان دیگر باید درازکش توپ را دریافت کند . دروازه بان ها باید با این تکنیک شوند و سپس با یکدیگر جای خود را عوض کنند و ادامه دهند.

تمرین دروازبانی دریافت روی زمین

همان طور که می بینید دروازه بان ها هر کدام در امتداد یک خط به صورت مستطیل و به موازات یکدیگر حرکت می کنند. در انتهای یک خط ، پس از عبور از مخروطی که در آنجا قرار گرفته است ، یک دروازه بان توپ را به طرف دروازبان دیگر ارسال کرده. سپس دروازبان دوم توپ را به صورتی که گفتیم جم کرده و به طرف دیگری می فرستد، سپس این کار تا ۲ یا ۳ دقیقه تکرار می شود، و دروازبان ها جای خود را تغییر می دهد.

معمولا می توان یک تمرین را به صورت های دیگر نیز انجام داد مثلا در این تمرین دروازبان می تواند با پا نیز توپ را ارسال کند یا دروازه بان بدون توپ به سمت مانع های متناوب می رود و آنجا منتظر توپ می ماند، یعنی یک دروازبان ساکن فقط در یک گوشه مستطیل می ایستد و پاس می دهد. همین که دروبازن توپ را دریافت کرد ساکن می ماند و دروازبان دیگر شروع به حرکت بدون توپ می کند و بعد از یک رفت و برگشت توپ را دریافت می کند.

نکته ای مهم این است که دروازبان ها باید توپ را دقیقا با این تکنیک کمر خم و درازکش در یک مرحله جم کنند.
مثل تمرین قبلی این تمرین مبتدی درواربانی می تواند با کوچک یا بزرگ شدن محوطه تمرین و شدت پاس ارسالی برای دروازبان های تازه کار و حرفه ای متفاوت بوده و برای هر سطحی استفاده شود.

۳- تمرین دریافت روی هوا

سومین و آخرین تمرین مبتدی دروازبانی تمرین افزایش مهارت شما در دریافت توپ های هوایی است، دروازه بان ها توپ را روی زمین می زنند و سپس در هوا یا در ارتفاع میانی دریافت می کنند. شاید فکر کنید این تمرین خیلی آسان است ولی بهتر است بدانید حتی دروازبان های بزرگ نیز اشتباه دریافت توپ های هوایی را داشته اند پس بهتر است از ابتدا به خوبی تمرین کنید و خوب آموزش ببینید تا در تمرین های سطح بالا توانایی لازم را داشته و عملکرد خوبی از خود نشان دهید. این تمرین مبتدی دروازبانی را می توانید به صورت انفرادی و با یار کمکی و با دو دروازبان انجام دهید.

تمرین دروازبانی دریافت روی هوا

خب برای شرح بهتر تمرین، در تمرین انفرادی دروازبان توپ را زمین زده و سپس با یک پرش دریافت می کند و یا بعد از بالا آمدن توپ یک نیم دور می زند و سپس توپ را در جهت مخالف می گیرد ( دویدن چند قدم زیر توپ و سپس دریافت) ، در تمرین با یار تمرینی یا دو دروازبان ، بازیکن یا دروازه بان دیگری توپ را روی زمین می زند. دروازه بان دیگر آن را می گیرد. و یا همین کار را به طوری که دروازبان گیرنده به دروازبان دیگر که توپ را به زمین می زند پشت کرده است انجام دهید، در هر صورت تغییرات در هر تمرینی وجود دارد، مثلا شما می توانید از دو توپ متوالی برای زمین زدن و سپس دریافت توسط دروازبان دیگر استفاده کنید یا بین دروازبان ها ارقابت ایجاد کنید، به این صورت که یک توپ روی زمین بزنید و دو دروازبان برای گرفتن توپ روی هوا به یک دیگر رقابت کنند.

 

پست های مرتبط

پیام بگذارید