همه چیز درباره ورزش TRX

ورزش تی آر ایکس (TRX) چیست؟

TRX مخفف کلمه‌ی Total Body Resistance Exercise می‌باشد، که با هدف بالابردن ، استقامت، قدرت بدنی، تعادل، انعطاف پذیری، سرعت و چابکی بدن ورزشگار طراحی شده است. شما با کمی خلاقیت می توانید حرکات متنوع تی آر ایکس را انجام دهید که هر کدام از این حرکات، روی عضله خاصی از بدن شما تاثیر می گذارد.

 

این ورزش چطور شکل گرفت؟

این ورزش توسط ” رندی هتریک” افسر نیروی دریایی آمریکا که به دنبال وسیله‌ای کم حجم و کم وزن و قابل نصب در هر مکان ، برای آمادگی جسمانی ارتش نیروی دریایی بود، در سال ۱۹۹۰ این وسیله ورزشی را طراحی کرد و در سال ۲۰۰۵ به اوج خود رسید.

 

توضیحاتی درباره وسیله TRX

این وسیله از یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن بکار نرفته و بسیار محکم و مقاوم می‌باشد تشکیل شده است و فرد با آویزان شدن از آن و با استفاده ازوزن بدن خود, می‌تواند هرگونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با تکیه بروزن بدن خودش انجام دهد.

 

از TRX در چه مکان‌هایی می توان استفاده کرد ؟

بند های TRX را به راحتی می توانید حمل کنید بنابراین در هر مکانی که قابل نصب و آویزان کردن باشد ، از جمله ستون‌ها، تیرها، چهارچوب‌ها و غیره می‌توان استفاده کرد.

 

تمرینات ورزش TRX چه تأثیری روی بدن دارد؟

تکنیک‌های تمرینات با TRX خصوصاً برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده است که فعالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد و به علت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل, وقتی شما روی عضلات پا, دست, شکم و یا کمر کار کنید و حرکات اسکات, لانز, پرس سینه, و غیره را انجام دهید . در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می‌باشند . از این رو مقاومت بدن شما بسیار بالا می رود . خانم ها توجه داشته باشند که این ورزش نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای روی عضلات شکم می‌گذارد و برای کاهش وزن عالی عمل می کند .

 

TRX برای چه افرادی مناسب هست؟

برنامه‌ی تمرینات ورزش TRX را زیر نظر مربی می‌توان برای افراد مبتدی تا پیشرفته تنظیم کرد. به طوری که در تمام طول تمرینات, بدون نیاز به سایر وسایل جهت انجام تمام مراحل آمادگی جسمانی از جمله گرم کردن, حرکات مقاومتی استفاده کرد و در پایان نیز با حرکات کششی, موجب سرد کردن بدن و انعطاف پذیری می‌گردد.
همچنین امروزه از TRX برای اکثر رشته‌های ورزشی از قبیل تنیس، فوتبال، بسکتبال، قایق رانی، ورزش‌های رزمی، شنا و غیره به طور تخصصی, برنامه ریزی و استفاده می‌شود، برای مثال شما می دانید که تنیس بازان به علت نوع ورزشی که دارند همیشه یک سمت بدنشان از طرف دیگر ضعیف‌تر می‌باشد ولی با انجام برنامه‌های تخصصی مربوط به تنیس بازان, آنها این مشکل را به راحتی حل می کنند.

 

محدودیت سنی یا وزنی خاصی برای شروع این ورزش وجود دارد؟

هیچ محدودیت وزنی و سنی در این زمینه وجود ندارد، ولی بهتر است افرادی که دارای اضافه وزن زیادی هستند در ابتدا وزن خود را با ورزش‌های چربی سوز کم کنند تا نتیجه دلخواه خود را بگیرند . امروزه کلاس‌های تخصصی TRX در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود که تخصص, این رشته را وسیع‌تر می‌کند از جمله TRX با یوگا، TRX با پیلاتس و… .
همان‌طور که اشاره شد برای تمام رده‌های سنی و جسمی از افراد عادی گرفته تا ورزشکاران حرفه‌ای و حتی معلولین جسمی تمرینات و برنامه‌های گسترده‌ای وجود دارد.

 

چه مدت برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب لازم است؟

اکثر کلاس‌ها هفته‌ای ۳ روز تشکیل می‌شوند، با انجام این تمرینات هر روز به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه نتیجه‌ی بهتری بعد از ۱ ماه حاصل می‌شود که می‌توان بعد از آن دوره‌های پیشرفته را شروع کرد.

 

TRX عوارض جانبی هم دارد؟

با انجام حرکات صحیح و زیر نظر مربی، نه تنها عوارضی ندارد بلکه امروزه فیزیوتراپ‌ها از این وسیله برای انجام یک سری حرکات برای درمان گرفتگی عضلات و مفاصل از آن استفاده می‌کنند. این ورزش دارای ۹۰۰۰ حرکات مختلف است که بنا به شرایط بدنی فرد مثلاً برای افرادی که دارای معلولیت جسمی هستند برنامه‌ای با حرکات موضعی مناسب فرد تنظیم می‌شود.

مطلب ۸ قانون برای فوتبالیست ها را بخوانید ، برای حرفه ای شدن باید حرفه ای فکر کرد .

پست های مرتبط

پیام بگذارید